Akfen Yenilenebilir Enerji Yönetim Kurulu

 

Hamdi Akın


Yönetim Kurulu Başkanı

 

1954 yılında İstanbul’da doğan Hamdi Akın, Gazi Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu.1976 yılında inşaat, turizm, ticaret ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren Akfen Holding’i kurdu. Akfen Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra Akfen Holding ile hissedarı ve kurucusu olduğu TAV Havalimanları Holding’in de 2005 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlendi. Özel girişimciliğinin yanı sıra özelleştirme kapsamındaki altyapı, enerji ve yatırım projeleri de gerçekleştiren Akın, iş dünyasındaki dinamizmini ve gayretini birçok dernek, vakıf ve meslek odası gibi gönüllü kuruluşlarda kurucu ve yönetici olarak görev alarak sivil toplum örgütlerine de taşımıştır. Akın, 2000–2002 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü Asbaşkanlığı, 1992–2004 yılları arasında Metal Sanayiciler Sendikası (MESS) Ankara Bölgesi Temsilciler Kurulu Başkanlığı, 1998-2000 yılları arasında Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1995–2001 yılları arasında Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2008-2009 yılları arasında Türkiye Sanayici İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Bilgi Toplumu & Yeni Teknolojiler Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. 2011 yılından bu yana Deniz Temiz Derneği/TURMEPA’nın Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmektedir.
London School of Economics’de Çağdaş Türkiye Araştırmaları Kürsüsü’nün kurucularından olan Akın, 1999 yılından bu yana Türkiye’ye iyi yetişmiş insan kaynağı sağlamak amacıyla kurduğu Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı’nın (TİKAV) Kurucu Üyesi ve Vakfın Onursal Başkanı ve Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi Destekleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili unvanlarının da sahibidir.

 

 

 

İrfan Erciyas


Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

 

1977 yılında Gazi Üniversitesi Ekonomi ve Maliye Bölümü’nden mezun olan İrfan Erciyas, iş yaşamına Türkiye Vakıflar Bankası’nda başlamıştır. Türkiye Vakıflar Bankası’nda Müfettişlik ve Şube Müdürlügü yaptıktan sonra 1996-2002 yılları arasında Genel Müdür Yardımcısı olarak, 2002-2003 arasında ise Genel Müdür olarak görevini sürdürmüştür. 2003 yılında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak Akfen Holding’e katılan Erciyas, başta Araç Muayene İstasyonları, Mersin Uluslararası Limanı ve İDO’nun özelleştirilmesi olmak üzere, Akfen GYO ve Akfen Enerji’nin kuruluş ve yatırım süreçleri, Akfen Holding ve Akfen GYO’nun halka arzları, iştiraklerden hisse satışları ve uzun vadeli finansman konularında önemli görevler üstlenmiştir. İrfan Erciyas Mart 2010’dan bu yana Akfen Holding’de Murahhas Üye olarak görevine devam etmekte olup Akfen Holding’in birçok iştirak ve bağlı ortaklıklarında Yönetim Kurulu Başkanlığı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyelikleri bulunmaktadır.

 

 

 

İbrahim Süha Güçsav


Yönetim Kurulu Üyesi

 

1992 yılında İstanbul Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olan Güçsav daha sonra Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Kariyerine 1992 yılında Alexander&Alexander Sigorta Brokerliği A.Ş.’de başlayan Güçsav, 1994 yılında katıldığı Akfen Holding’de Finansman Grup Başkanlığı ve İcra Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Araç Muayene İstasyonları, Mersin Uluslararası Limanı ve İDO’nun özelleştirilmeleri, Akfen GYO’nun kuruluş ve yatırım süreçleri, Akfen Holding ve Akfen GYO’nun halka arzları, iştiraklerden hisse satışları ve uzun vadeli proje finansmanı konularında önemli görevler üstlenmiştir. DEİK Türk – Singapur İş Konseyi Başkanı olan Güçsav, 2003 yılından 2010 yılının Mart ayına kadar Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.  2010 – 2012 yılları arasında Akfen Holding ve 2000 – 2012 yılları arasında TAV Havalimanları Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olan Güçsav, 2010 yılı Mart ayından bu yana Akfen Holding CEO’sudur. Bu görevine ek olarak Akfen GYO ve Akfen Su Yönetim Kurulu Başkanlığı olmak üzere, başta Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. ve Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerine devam etmektedir. Akfen Holding CEO’su Süha Güçsav, Ekim 2014 itibariyle Singapur Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Uluslararası Ticaret ve Yatırım Ajansı’nın (IE Singapore) Türkiye Onursal İş Temsilcisi olarak atanmıştır.

 

 

 

Selim Akın


Yönetim Kurulu Üyesi

 

2006 yılında İngiltere’de Surrey Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Selim Akın, üniversite yıllarında Türk Derneği Başkanlığı yapmış olup Türkiye’ye döndüğünde Türkiye Genç İşadamları Derneği üyesi olmuştur; bugün de ticaret komisyonu başkanlığı görevini yürütmektedir. Akın, TÜSİAD ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) üyesidir. Aynı zamanda Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Yönetim Kurulu Başkanvekili ve 2018 yılı itibariyle DEİK temsilciliği görevlerini üstlenmektedir. İş hayatına Akfen Holding Muhasebe Departmanı’nda başlayan Selim Akın, daha sonra Proje Geliştirme ve Finansman Departmanları’nda görev yapmıştır.

Görev aldığı başlıca projeler, Araç Muayene İstasyonları’nın özelleştirilmesi ve finansmanı, Mersin Limanı’nın özelleştirilmesi ve finansmanı, Akfen Holding halka arz ve tahvil ihracıdır. Selim Akın, halen Akfen İnşaat ve Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi ile birlikte Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Akfen Holding iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

 

Nandita Parshad


Yönetim Kurulu Üyesi

 

Nandita Parshad Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nda (EBRD) Güç ve Enerji Tesisleri Ekibinin Müdürü ve Küresel Şefi görevini yürütmektedir. Kendisinin, gelişmekte olan ekonomilerde güç sektöründe finansman ve yatırımlar konusunda 25 yılı aşkın bir deneyimi bulunmaktadır. Nandita EBRD’ye katıldığı 1992 yılından günümüze borçlanma, özsermaye ya da sendikasyonları içeren bazı enerji projelerinin finansmanını yönetmiştir. EBRD’de çalışmaya başlamadan önce Nandita Washington DC’de Dünya Bankası için çalışmıştır. Nandita, hem lisans hem de yüksek lisans çalışmalarını Princeton Universitesi'nde tamamlamıştır.

 

 

Nabil Moukarbel

Yönetim Kurulu Üyesi

 

Nabil Moukarbel halihazırda Altyapı ve Doğal Kaynaklar Departmanında gelişmekte olan piyasalarda gerçekleştirilen sayısız proje için finansman dokümantasyonunun değerlemesi, yapılandırılması, sendikasyonu ve görüşmelerini yönetme görevi üstlendiği Yatırım Direktörü görevini üstlenmektedir. IFC’ye 1993 yılında katılmıştır. Nabil Texas A&M Üniversitesinden bir Mühendislik Yüksek Lisans Derecesine ve The Wharton School, University of Pennsylvania’dan bir İşletme Yüksek Lisans Derecesine sahiptir. Nabil Moukarbel, halen Dünya Bankası Grubu'nun üyesi olan International Finance Corporation'da (IFC) Altyapı ve Doğal Kaynaklar bölümü Baş Yatırım Görevlisi olarak görev yapmaktadır.

 

 

Graham Wood


Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

 

Graham Wood Avrupa’da bulunan en büyük enerji şirketlerinde üst düzey finansman roller üstlenerek İngiltere, ABD, Avrupa ve Asya’daki Elektrik ve Gaz sektörlerinde uluslararası bir kariyere sahiptir. Akfen yönetim kurulu üyesi olmadan önce Freenergy ve ENEA benzeri şirketlerde de benzer pozisyonlar üstlenmiştir. University of Reading’ten İktisat alanında lisans derecesine sahiptir.