Sosyal Sorumluluk Projeleri

 

Önce Sağlık Projesi

 

2018’de TİKAV koordinatörlüğünde ve Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. finansörlüğünde hayata geçirilmesi planlanan “Önce Sağlık Projesi” Türkiye’de 17 farklı lokasyonda uygulanacaktır. Söz konusu lokasyonlar Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş.’ye bağlı aktif Hidro Elektrik Santralleri ve Güneş Enerjisi Santrallerinin bulunduğu kırsal bölgelerden oluşmaktadır.

Proje kapsamında, kırsal bölgede yaşayan 18 yaş üstü kadınlara ilkyardım, temel sağlık, kanser taraması, muayene rutinleri, kadın hastalıkları ve organ bağışı ile ilgili uygulamalı bir seminer verilerek ailenin temeli olan kadınların sağlık konusundaki farkındalıklarını artırmak amaçlanmaktadır. Ayrıca, ülkemizde profesyonel olmayanlar tarafından yapılan yanlış sağlık müdahalelerinin önüne geçilmesine, muayenelere karşı olan önyargıların kırılmasına ve özellikle kadın hastalıkları konusunda zamanında gerekli önlemlerin alınmasına destek olmak hedeflenmektedir.

 

Evde Okullu Olduk Projesi

 

2017 yılında TİKAV ve Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. iş birliğinde hayata geçirilen “Evde Okullu Olduk Projesi” ile 0-6 yaş aralığındaki çocukların bedensel, psiko-motor, sosyal- duygusal, zihin ve dil gelişimlerine evde destek olma yöntemleri konusunda ebeveynleri bilgilendirmek ve okul öncesi eğitimin önemi hakkında farkındalık yaratmak hedeflenmiştir.

 

“Evde Okullu Olduk Projesi” ile daha sağlıklı bireyler yetiştirebilmek için; eğitimi okula bırakmayıp evde çocuklarla verimli vakit geçirilmesinin önemi ele alınmıştır. Proje kapsamında annelere 0-6 yaş grubu çocukların sağlık taramaları hakkında bilgi verilmiş ve çocuklarla nitelikli zaman geçirmenin yanında onların gelişim süreçlerine destek olabilecek ev içi aktivitelerle ilgili atölye çalışması yapılmıştır.

 

 

 

 

2018 Yılı Sosyal Sorumluluk Projeleri

Köye doğan güneş 2018 yılı planlama raporu.PDF

Köye doğan güneş projesi raporu.PDF

 

 

Tokat GES Projeleri  

 

Köy muhtarlığı binasına tadilat yapılmıştır. Tadilat kapsamında; bina önüne beton dökülmüş,dış cephe boyanmış, ağaç dikilmiş ve yemekli etkinlikle açılışı yapılmıştır. Böylece köye sosyal etkinlik alanı kazandırılmıştır. Kuşoturağı köyünün içme kullanma suyu sağlanan kuyu pompasının elektrik ihtiyacını karşılamak için solar paneller kurulmuştur.

 

 

MT GES – Yaysun GES     

 

Zengen Ortaokulu, Zengen İlkokulu, Zengen Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi ile Zengen Sağlık Ocağında sosyal sorumluluk adına yardım faaliyetlerinde bulunulmuştur. Zengen Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesinde kullanılmaz halde olan İş Atölyesi tamamen yenilenmiş, Zengen Ortaokuluna kameralı güvenlik sistemi kurulmuş, Zengen İlkokuluna bilgisayar, fotokopi makinesi ve kütüphane yardımları gibi birçok katkı sağlanmıştır. Zengen sağlık ocağına bir adet jeneratör ile birlikte soğutmalı aşı-ilaç dolabı alınarak teslim edilmiştir. Ayrıca öğrencilere ve yöre halkına 300 adet Ladin ağacı fidanı dağıtılarak, daha güzel bir Zengen için ağaç dikmenin ne kadar önemli olduğu bilincinin temelleri atılmıştır.

 

Ayrıca Zengen mahallesindeki İlköğretim okulundaki basketbol potası, futbol alanındaki kaleler, voleybol alanındaki filenin yenileme çalışması ve spor malzemesi alımı da planlanan sosyal projeler arasındadır.

 

 

ME-SE GES

 

Karatepe köyü genç futbol takımına forma ve ayakkabı alınarak hediye edilmiştir. Karatepe köyü içerisinde istenen taleplere göre iş makinesi, personel vb. temin edilmiştir. Karatepe köy konağı ve muhtarlık evi tadilat işleri için maddi yardım sağlanmıştır. Karatepe köyü çocuk parkı ve sosyal aktivite alanı yapılmıştır. Sarayönü Belediye Spor kulübüne ekipman forma ve ayakkabı alınarak yardımı yapılmıştır.

 

 

Omicron Erciş GES – Engil 208 GES                   

 

Kıyıcak Lions İlkokuluna spor kompleksi yapılmıştır. Ayrıca Kıyıcak İlkokulunun zamanla eskimesi sonucu çocuklara olan hassas duyarlılık göz önünde bulundurularak, okulun tüm ısınma tesisatında, kapılarda, pencerelerde tadilat işlemleri gerçekleştirmiş, okulda tüm sınıfların koridorları boyanarak, sağlıklı bir görünüme kavuşması sağlanmıştır. Okul bahçesinde; çocukların hem hafta içi, hem hafta sonu eğlenebilecekleri spor kompleksinde, çoğu okulda olmayan çim futbol sahası, basketbol sahası, voleybol sahası, kamelya ve oyun parkı ile peyzaj çalışmaları yapılmıştır. Kıyıcak köyü sakinleri tarafından gelen istekler doğrultusunda çeşitli zamanlarda iş makinası temin edilerek destek sağlanmıştır.

 

 

Üçpınar RES

 

Cami ve mezarlık için maddi destek sağlanmıştır. Umurbey sosyal dinlenme tesisleri ( konaklama, yüzme havuzu, dinlenme alanları vb… ) yapımına maddi destek sağlanmıştır.

 

 

Hasanoba RES

 

İntepe köyünde sosyal aktivitelerde kullanılmak üzere masa ve sandalye temin edilmiştir. İntepe köyü çocuk parkı yapımına başlanmıştır ve halen çalışma devam etmektedir. 

 

 

Denizli RES

 

Bölgedeki doğal arıcılık faaliyetlerine destek vermek adına Karacasu İlçesinde arıcılık kooperatifi kurulması konusunda kurumlarla işbirliği yapılarak halk bilgilendirilmiştir. Bu sosyal projeler dışında santral alanına yakın yerleşim yerleri için bağışlar ve maddi yardımlar da yapılmıştır.